Bieżące informacje

Kierowco, nie jesteś odpowiedzialny jedynie za siebie!

Data publikacji 23.02.2021

Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Legnicy apelują do kierujących aby nie wsiadali za kierownicę po spożyciu alkoholu. Pamiętajmy również, że zażywanie jakichkolwiek środków odurzających jest prawnie zabronione. Jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie ale również za innych uczestników ruchu rogowego.

W miniony weekend policjanci Komendy Miejskiej Policji w Legnicy zatrzymali aż siedmiu kierujących w wieku 21-44 lat, którzy prowadzili swoje samochody po zażyciu środków odurzających. Wszystkim mężczyznom wykonano wstępne badanie narkotestami potwierdzające zawartość w organizmie niedozwolonych substancji, a następnie pobrano krew do dalszych badań. Zachowanie kierowców wskazywało, że nie zdawali sobie sprawy z tego jakie stwarzają zagrożenie na drodze i jaki mogą być tego konsekwencje. Narkotyki nie tylko oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy, ale przede wszystkim obniżają sprawność psychoruchową, a to z kolei sprawia, że czas reakcji jest znacznie opóźniony. Występująca nerwowość i nadmierne pobudzenie sprawia, że taki kierujący wykonuje manewry gwałtownie i niebezpiecznie.
Niestety nieodpowiedzialnych kierowców było znacznie więcej. Funkcjonariusze legnickiej drogówki wyeliminowali pięciu nietrzeźwych w wieku 33-73 lat, którym wydawało się, że mogą bezkarnie jeździć po ulicach miasta.
Niechlubny rekordzista to 34-letni mieszkaniec powiatu bolesławieckiego, który kierował pojazdem marki mercedes mając niemal 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu.

Apelujemy do wszystkich kierujących, aby nie wsiadali za kółko pod wpływem żadnych środków, bo ich decyzja może przynieść opłakane skutki. Pamiętajmy, że jako uczestnicy ruchu drogowego nie jesteśmy odpowiedzialni jedynie za siebie. Utrata prawa jazdy, zakaz prowadzenia pojazdów, wysoka grzywna, a nawet kara pozbawienia wolności to skutki podejmowania niebezpiecznych decyzji jakimi są jazda po zażyciu środków odurzających, czy prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości.

asp. Anna Grześków

Powrót na górę strony
Polska Policja