Bieżące informacje

„Trzeźwy Poranek” na legnickich drogach – podsumowanie działań

Data publikacji 07.04.2021

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Legnicy prowadzili wczoraj działania pod nazwą TRZEŹWY PORANEK, które ukierunkowane są na przeprowadzenie kontroli maksymalnej ilości kierowców i zatrzymanie tych, którzy prowadzą pojazd pod wpływem alkoholu. Niezmiernie cieszy fakt, że zatrzymano tylko jednego kierującego, który kierował motorowerem w stanie po użyciu alkoholu.

Cyklicznie prowadzone akcje i działania skutecznie prowadzą do  eliminowania z dróg nieodpowiedzialnych kierowców, którzy po kilku głębszych wsiadają do auta. Mieszkańcy miasta i powiatu legnickiego wykazują się coraz większym poczuciem odpowiedzialności za jazdę w stanie nietrzeźwości czy po użyciu środków odurzających. Świadczyć o  tym mogą wczorajsze działania „TRZEŹWY PORANEK”, które w efekcie zakończyły się zatrzymaniem 33-letniego kierującego motorowerem w stanie po użyciu alkoholu. Niezmiernie cieszy fakt, że tylko jeden kierujący naruszył przepisy w tym zakresie choć W sumie funkcjonariusze skontrolowali ponad 30 kierujących pojazdami, wobec których zastosowali ponad 20 środków karnych za ujawnione wykroczenia.
Podczas takich działań policjanci nie tylko eliminują nietrzeźwych kierujących ale również sprawdzają, czy respektowane są przepisy ruchu drogowego w zakresie stosowania pasów bezpieczeństwa i przewożenia dzieci. Pod lupę biorą również stan techniczny pojazdów, za który odpowiadają kierowcy.

Wszystkim kierującym przypominamy o konsekwencjach nieodpowiedzialnej i bardzo niebezpiecznej decyzji jaką jest siadanie po alkoholu za kierownicę:

  •  jeżeli podczas kontroli drogowej policyjny alkomat wykaże zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu pomiędzy 0,2 -0,5 promila, to uznaje się, że kierujący znajduje się w stanie po spożyciu i jest to wykroczenie zagrożone karą grzywny do 5 tys. zł lub aresztem do 14 dni oraz zakazem prowadzenia pojazdów
  •  jeżeli stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu będzie wyższe niż 0,5 promila alkoholu we krwi, to mamy do czynienia z przestępstwem, za które grozi nawet do 2 lat  pozbawienia wolności oraz zakazu prowadzenia pojazdów
  •  jeżeli natomiast kierujący prowadzi pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) będąc wcześniej prawomocnie skazanym za takie samo przestępstwo lub w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za kierowanie w stanie nietrzeźwości, wówczas kara pozbawienia wolności wzrasta nawet do lat 5.

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego jest przestępstwem zagrożonym karą do  2 lat pozbawienia wolności.

asp. Anna Grześków

Powrót na górę strony
Polska Policja