Bieżące informacje

Nie wysyłaj żadnych kodów aktywacyjnych, nie aktywuj otrzymywanych linków, nie podawaj numerów kont bankowych i haseł dostępu – oszuści internetowi liczą na łatwy łup.

Data publikacji 07.04.2021

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej w Komendzie Miejskiej Policji w Legnicy prowadzą postępowania dotyczące oszustw po przez wysyłanie nie znanym osobom wygenerowanych kodów dostępu do kont bankowych. Przestępcy wysyłają link aktywacyjny celem wygenerowania kodu dostępu do przesyłki, a następnie proszą o wpisanie numeru karty bankomatowej i daty jej ważności, po czym pobierają z konta dostępne środki finansowe. Apelujemy aby pod żadnym pozorem nie przekazywać żadnych numerów kont bankowych i kart bankomatowych, co pozwoli uniknąć utraty zgromadzonych oszczędności.

Przestępcy uciekają się do coraz to nowszych  metod oszustw. Kiedy przekonują się, że ich działania są skuteczne i mogą czerpać korzyści z tego procederu, nie ustępują i oszukują kolejne osoby. W ostatnim czasie bardzo popularną metodą przestępców stało się wysyłanie linków mających na celu wygenerowanie kodu dostępu do przesyłki. Osoby, które czekają na zamówienie łatwo wpadają w pułapkę i  przekazują numery kart bankomatowych ,  co w rezultacie kończy się utratą zgromadzonych na koncie środków pieniężnych. Innym sposobem oszustów jest wysyłanie wiadomości sms z prośbą o przelanie drobnej kwoty pieniędzy w celu realizacji zamówienia. Tutaj również czujność zostaje uśpiona i ofiara przestępstwa dochodzi do wniosku, że faktycznie mogła się pomylić, a przecież kwota nie jest zniewalająca i wynosi zaledwie kilka groszy. Również w tym przypadku dochodzi do kradzieży oszczędności podczas zatwierdzenia operacji wykonania takiego przelewu.    
Apelujemy, aby pod żadnym pozorem nie logować się na otrzymywane linki do stron internetowych i nie przekazywać numerów kart, czy haseł dostępu. Pamiętajmy, że przestępcy uciekają się do coraz to nowszych sposobów pozyskiwania pieniędzy z kont bankowych. Nie dokonujmy pochopnie transakcji mogących narazić nas na stratę pieniędzy. Każde zainstalowanie aplikacji na żądanie to próba oszustwa, a w rezultacie pozbawienie środków finansowych zgromadzonych na koncie. Weryfikujmy wszystkie przekazywane nam informację, nie bądźmy łatwowierni i stanowczo reagujmy na każdą próbę oszustwa.

asp. Anna Grześków

Powrót na górę strony
Polska Policja