Bieżące informacje

Zarzut dla 27-latki za kradzież energii elektrycznej

Data publikacji 04.05.2021

Policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu ustalili i przedstawili 27-letniej kobiecie zarzut kradzieży prądu. Straty jakie spowodowała legniczanka opiewają na kwotę blisko 6 tys. złotych. Sprawcy kradzieży grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, a także obowiązek uiszczenie opłaty za nielegalny pobór energii elektrycznej.

Policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu otrzymali zgłoszenie, że w jednym z mieszkań na dzielnicy Kartuzy dochodzi do nielegalnego poboru energii elektrycznej. Funkcjonariusze w toku prowadzonego postępowania ustalili, że 27-letnia mieszkanka Legnicy, przez kilka miesięcy ubiegłego roku, dokonała kradzieży prądu poprzez zwarcie przewodów na tablicy licznikowej nie wyposażonej w licznik, co spowodowało pobieranie energii elektronicznej z pominięciem układu pomiarowego w ilości 9660 kWh. Łącznie straty jakie spowodowała to kwota 5699,40 złotych.
Przypominamy, że kradzież prądu, zgodnie z przepisami Kodeksu Karnego jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Ponadto sprawca będzie musiał uregulować naliczoną przez dostawcę opłatę za nielegalny pobór prądu.
Nielegalne „lewe” podłączenia to również zagrożenie dla bezpieczeństwa osób mieszkających w danym budynku. W wielu przypadkach kradzież prądu wiąże się z uszkodzeniem instalacji elektrycznej. To z kolei jest częstą przyczyną pożarów bądź porażenia prądem nie tylko osób nielegalnie pobierających energię elektryczną, lecz również osób mieszkających w sąsiedztwie.

podkom. Jagoda Ekiert

 

Powrót na górę strony
Polska Policja