Bieżące informacje

Podczas wysokich temperatur zachowaj rozsądek nad wodą

Data publikacji 06.07.2024

Wysokie temperatury zachęcają do korzystania z akwenów na terenie powiatu legnickiego. Przypominamy o odpowiedzialności i rozsądku w trakcie korzystania z uroków kąpieli. Rutyna i przecenianie swoich umiejętności często prowadzi do niebezpiecznych sytuacji na wodzie. Pamiętajmy, że żywioł nie wybiera, a stracić życie w wodzie może każdy, kto korzysta z kąpieli lub aktywności w wodzie lub przy niej.

Wakacje to szczególny okres przeznaczony na wypoczynek i czas wytężonej pracy tych, którzy czuwają nad bezpieczeństwem urlopowiczów, szczególnie służb ratowniczych.
Niestety mimo apeli o rozwagę każdego roku dochodzi do wielu wypadków. Brawura i brak umiejętności pływania to tylko niektóre przyczyny utonięć. Chętnie spożywany alkohol powoduje zaburzenia zmysłu równowagi i orientacji, nie pozwala na racjonalne postrzeganie możliwości wystąpienia potencjalnych zagrożeń. Niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie i przecenianie swoich sił to kolejne przyczyny wypadków nad wodą.

Bardzo często, lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych osób do wody bądź zanurzaniu osób pływających, również stwarza niebezpieczeństwo utonięcia. Szczególnie niebezpieczne są akweny bez nadzoru ratownika czy wręcz oznaczone znakiem zakazu kąpieli.
W celu zapobiegania niebezpiecznym wydarzeniom związanych również z popełnianiem przestępstw i wykroczeń na terenie akwenów, funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Legnicy cyklicznie kontrolują akweny wodne w rejonie miasta i powiatu legnickiego zwracając uwagę na bezpieczeństwo wczasowiczów.

Kilka zasad zachowania nad wodą!

  • Pamiętaj, że najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników.
  • Zawsze stosuj się do regulaminu kąpieliska i poleceń ratowników, opiekuna obiektu czy policjantów.
  • W przypadku wejścia do wody w miejscach, w których jesteś pierwszy raz każdorazowo należy sprawdzić strukturę dna i głębokość.
  • Nie skacz do wody jeśli nie znasz dobrze akwenu, gdyż może się to skończyć kalectwem lub śmiercią.
  • Jeśli dzieci są w wodzie miej nad nimi ciągły nadzór również, gdy potrafią pływać: zwykłe zachłyśnięcie wodą może skończyć się utonięciem.
  • Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.
  • Nie pozostawiaj na brzegu swoich rzeczy bez opieki; jeśli są one cenne to oddaj je lepiej do przechowalni lub pozostaw w domu.
  • Korzystając ze sprzętu pływającego zawsze sprawdzaj jego sprawność i ubieraj kamizelkę ratunkową - bezwzględnie zakładaj kamizelkę dziecku.

Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinieneś mieć założony czepek abyś był widoczny dla innych w wodzie. Możesz do tego celu użyć bojki na szelkach.

Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom odpowiednie służby ratownicze.

kom. Jagoda Ekiert 

Powrót na górę strony