Bieżące informacje

Kierowca stracił przytomność za kierownicą-pomogli policjanci drogówki

Data publikacji 18.12.2024

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego legnickiej komendy pomogli 41 letniemu kierowcy, który na autostradzie A4 z powodów zdrowotnych stracił przytomność za kierownicą. Mężczyzna kierował pojazdem ciężarowym, który w wyniku tego zdarzenia uderzył w bariery. Mundurowi wezwali na miejsce karetkę, a do czasu przyjazdu medyków udzielali pierwszej pomocy przedmedycznej i monitorowali funkcje życiowe mężczyzny. Nie bądźmy obojętni na drugiego człowieka! Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, kiedy będzie nam potrzebna pomoc. Gdy widzisz zagrożenie czyjegoś zdrowia lub życia-zawsze reaguj. Wezwanie służb ratunkowych też jest formą udzielenia pomocy.

Do zdarzenia doszło w miniony piątek po godzinie 18:00 na autostradzie A4 w kierunku Wrocławia, gdzie według zgłoszenia kierujący pojazdem ciężarowym miał uderzyć w bariery. Na miejsce natychmiast udali się funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego. 

Gdy policjanci podeszli do pojazdu, zauważyli, że kierowca jest nieprzytomny. Natychmiast powiadomili służby ratunkowe i udzielili mężczyźnie pierwszej pomocy przedmedycznej. 
Asp. szt. Marcin Weber i asp. Arkadiusz Procków do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego monitorowali czynności życiowe 41 letniego kierowcy. Następnie kierujący został zbadany przez przybyłych na miejsce medyków i zabrany do szpitala, gdzie pozostał. Jak się okazało, przyczyną utraty przytomności były problemy zdrowotne mężczyzny.

Funkcjonariusze kończąc kurs podstawowy czy specjalistyczny z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej posiadają wiedzę i umiejętności ratownicze w tym zakresie, dlatego w przypadku nagłego zagrożenia życia lub zdrowia zawsze można liczyć na ich pomoc. Jeden z policjantów przybyłych na miejsce jest również instruktorem pierwszej pomocy i posiada dużą wiedzę medyczną, która jest nadal wykorzystywana podczas służby w Policji i pozwala na ratowanie zdrowia oraz życia obywateli. 

Należy jednak pamiętać o tym, że każdy ma obowiązek udzielić pierwszej pomocy, jeśli widzi sytuację zagrażającą zdrowiu lub życiu innego człowieka. Nie ma znaczenia, czy jest się uczestnikiem wypadku, świadkiem lub tylko zobaczyło się taką sytuację- nie można przejść obojętnie obok takiego zdarzenia, o czym mówi artykuł 162 Kodeksu Karnego.

Pamiętajmy!
Wezwanie pogotowia ratunkowego też jest formą udzielenia pomocy!

Przy tej okazji apelujemy! Nie bądźmy obojętni na drugiego człowieka! Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, kiedy będzie nam potrzebna pomoc.

mł. asp. Anna Tersa
 

Powrót na górę strony