Oto Trem- nowy funkcjonariusz legnickiej komendy
Trem to owczarek niemiecki. Ma rok i kilka miesięcy. Jest młody, ale doskonale przygotowany do służby. Świeżo po szkoleniu w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Spędził tam ze swoim opiekunem pół roku, gdzie zdobył specjalistyczne umiejętności w zakresie wykrywania materiałów wybuchowych. Będzie pomagał w interwencjach związanych z alarmami bombowymi, ale nie tylko. Jest to już czwarty pies służbowy, który dołączył do grupy psów wspomagających pracę legnickiej komendy. Wspólnie z Radlerem, Pirsem i Samborem będzie dbał o bezpieczeństwo mieszkańców Legnicy i powiatu legnickiego.
Nowy czworonożny funkcjonariusz wyspecjalizowany do wykrywania materiałów wybuchowych zasilił szeregi Komendy Miejskiej Policji w Legnicy. Trem – to imię oficjalne, „służbowe”. Natomiast imię, które nadał mu jego przewodnik sierż. szt. Kacper Szlama to Brus. Przewodnicy z reguły nadają imiona swoim podopiecznym, jak sami twierdzą – bardziej pasujące do ich czworonożnego partnera.
Trem jest drugim psem służbowym Kacpra, jest on przewodnikiem również Radlera-psa patrolowo-tropiącego. Jak sam mówi, zostanie przewodnikiem psa służbowego było jego celem i główną motywacją wstąpienia do Policji. Aby zostać przewodnikiem psa służbowego, policjant musiał ukończyć specjalistyczny i wymagający kurs zakończony egzaminem. Podczas takiego szkolenia przewodnik uczy się podstawowych zasad współpracy z czworonożnym funkcjonariuszem oraz poznaje zwyczaje swojego pupila. Trem jest młodym owczarkiem niemieckim ale bardzo mądrym i czujnym.
W Komendzie Miejskiej Policji w Legnicy służą obecnie cztery czworonogi. Radler (Bafi) i Pirs (Mono) są to psy patrolowo-tropiące, Sambor (Piko)- wyspecjalizowany do wykrywania narkotyków i nasz nowy Trem (Brus).
Psy służbowe pełnią w Policji bardzo ważną rolę. Patrolują ulice, biorą udział w interwencjach i zabezpieczaniu imprez masowych, zatrzymują groźnych przestępców, szukają osób zaginionych. Mają umiejętności, których ludziom brakuje, a które potrzebne są w pracy policyjnej. Wyszukują zapachy ładunków wybuchowych, narkotyków i broni, potrafią też wyszukać zapach zwłok ludzkich na lądzie i w wodzie. Psy służbowe muszą być w gotowości każdego dnia, często pracując w ekstremalnych warunkach.
Policja tak chętnie korzysta z pomocy czworonogów ponieważ nos owczarka niemieckiego posiada aż 225 mln komórek węchowych, dla porównania człowiek ma ich około 5 mln. Potrafi zatem czuć więcej i widzieć więcej. Pies to doskonały partner w służbie i przyjaciel poza nią. Można zawsze na niego liczyć.
Służba przewodnika psa służbowego opiera się na zaufaniu pomiędzy policjantem a psem służbowym. Jeśli chcesz wykonywać ciekawy zawód, robić coś pożytecznego, mieć stabilną pracę i czworonoga przy sobie – wstąp w nasze szeregi, a być może to Ty w przyszłości będziesz reprezentował naszą jednostkę łącząc pracę, pasję i przyjaźń !
Policyjnemu duetowi życzymy samych sukcesów i owocnej służby w szeregach legnickiej Policji!
mł. asp. Anna Tersa