Bieżące informacje

20 osób poszukiwanych w rękach legnickich funkcjonariuszy

Data publikacji 12.04.2025

Osoby, które dopuściły się przestępstw lub wykroczeń muszą mieć świadomość, że za swoje czyny poniosą karę orzeczoną przez Sąd. Poszukiwani listami gończymi, nakazami doprowadzeń często zmieniają swoje miejsca zamieszkania, ukrywają się u swoich znajomych, rodziny lub wyjeżdżają do innych miast albo za granicę. Jednakże pomimo ukrywania się i tak nie udaje im się uniknąć konsekwencji.

Do Komendy Miejskiej Policji w Legnicy, każdego dnia wpływają nakazy doprowadzenia i postanowienia o poszukiwaniu listem gończym na podstawie których policjanci prowadzą poszukiwania. Policjanci muszą działać bardzo skrupulatnie i szybko reagować na uzyskane informacje. Na co dzień „tropieniem” osób ściganych przez wymiar sprawiedliwości, zajmują się wyspecjalizowani policjanci do spraw poszukiwań.
W zatrzymanie osób poszukiwanych angażują się też inni funkcjonariusze, którzy codziennie podczas odpraw do służby zapoznają się z wizerunkami osób ściganych. Dzięki ich doskonałej pamięci wzrokowej, rozpoznaniu w rejonie służbowym oraz legitymowaniu, osoby poszukiwane zostają ujawnione i zatrzymane.

Pomimo tego, że sposobów i metod ukrywania się osób poszukiwanych  jest dużo, to efekty pracy legnickich policjantów pokazuje, że są skuteczni w zatrzymywaniu osób poszukiwanych.
W ostatnich dniach funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Legnicy zatrzymali aż 20 osób poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości.

Wśród zatrzymanych szczególnie wyróżnia się jeden przypadek, w którym 31-letni mieszkaniec Legnicy był poszukiwany na podstawie aż 7 listów gończych, 5 nakazów doprowadzenia oraz 21 podstaw prawnych celem ustalenia miejsca pobytu. W zakładzie karnym spędzi łącznie 4 lata. Ukrył się w motelu, ale nawet tam nie był nieuchwytny dla legnickich policjantów. Pozostałe zatrzymania dotyczą osób poszukiwanych listami gończymi, tych, które nie opłaciły grzywny i miały do odbycia karę zastępczą pozbawienia wolności, doprowadzenia do MOW lub jednostki policji bądź prokuratury w celu wykonania czynności procesowych.

Legniccy policjanci są doskonale wyszkoleni w prowadzeniu złożonych operacji poszukiwawczych. Ich umiejętności pozwalają na skuteczne lokalizowanie osób, które próbują unikać wymiaru sprawiedliwości. Dzięki temu, działania Policji są nie tylko szybkie, ale przede wszystkim skuteczne, co przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa obywateli oraz efektywność procesu karnego.

Policjanci każdego dnia podejmują działania mające na celu ustalenie miejsca pobytu osób ściganych przez sądy i prokuratury. Dzięki skutecznym metodom pracy operacyjnej, analizie zebranych informacji oraz współpracy z innymi służbami, kolejne osoby ukrywające się przed odpowiedzialnością trafiają przed oblicze wymiaru sprawiedliwości. Od początku roku zatrzymaliśmy ponad 300 osób oszukiwanych.
Aby skutecznie dotrzeć do społeczeństwa i ułatwić identyfikację osób ukrywających się przed organami ścigania, będziemy także publikować wizerunki osób poszukiwanych. 
Przypominamy, że osoby skazane na karę grzywny mają możliwość jej uregulowania, aby uniknąć zastępczej kary aresztu. Ukrywanie się nie prowadzi do uniknięcia konsekwencji – prędzej czy później każdy poszukiwany zostanie zatrzymany.

List gończy to najwyższa forma poszukiwań, która wydawana jest wtedy, gdy wszystkie inne okazały się nieskuteczne. Wydawany jest przez sąd lub prokuraturę w stosunku do osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa lub osób zbiegłych samowolnie z aresztu lub więzienia oraz tych, którzy nie stawili się na odbycie kary pozbawienia wolności po uprawomocnieniu się wyroku skazującego lub nie powrócili do więzienia po upływie przepustki lub przerwy w odbyciu kary pozbawienia wolności, celem przymusowego doprowadzenia do zakładu karnego. Nakaz doprowadzenia dotyczy osób skazanych, które nie stawiły się do zakładu karnego, celem odbycia zasądzonej kary pozbawienia wolności. Zaś zarządzenia sądu lub prokuratora w celu ustalenia miejsca pobytu ukierunkowane są na ustalenie miejsca pobytu osób, których obecność jest niezbędna do dalszych czynności procesowych.

mł. asp. Anna Tersa
 

Powrót na górę strony