Pierwsze ciepłe dni zachęcają do prac na działkach pamiętajmy o bezpieczeństwie
Początek marca i coraz cieplejsze dni sprawiają, że właściciele ogródków działkowych coraz chętniej odwiedzają swoje altany i rozpoczynają pierwsze wiosenne prace porządkowe. To czas przygotowań do nowego sezonu ogrodowego sprzątania po zimie, przycinania roślin czy porządkowania sprzętu.
Niestety, wraz z początkiem sezonu działkowego pojawiają się również osoby, które wykorzystują nieuwagę właścicieli i próbują dostać się do altan w poszukiwaniu wartościowych przedmiotów. Policjanci przypominają, aby już na początku sezonu zadbać o odpowiednie zabezpieczenie swojego mienia.
Jak ustrzec się przed kradzieżą?
- nie pozostawiajmy w altanach wartościowych przedmiotów, takich jak elektronarzędzia, sprzęt ogrodniczy, rowery czy sprzęt RTV,
- sprawdzajmy stan zabezpieczeń altan po okresie zimowym – zwróćmy uwagę na zamki, drzwi i okna,
- oznakujmy swoje narzędzia lub sprzęt (np. inicjałami), co ułatwi ich identyfikację w przypadku odzyskania,
- jeśli to możliwe, stosujmy dodatkowe zabezpieczenia, np. kraty lub systemy alarmowe,
- zwracajmy uwagę na osoby, które bez wyraźnego powodu przebywają na terenie ogródków działkowych,
- pamiętajmy o wzajemnej pomocy sąsiedzkiej – czujne oko sąsiada to często najlepsze zabezpieczenie.
Pamiętajmy, że bezpieczeństwo naszego mienia w dużej mierze zależy od naszej ostrożności i przezorności. Jeśli zauważymy ślady włamania lub podejrzane osoby w rejonie ogródków działkowych, nie zwlekajmy poinformujmy Policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
kom. Jagoda Ekiert
