Kilku nieodpowiedzialnych kierowców w rękach legnickiej drogówki
Tylko w weekend funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Legnicy zatrzymali czworo nietrzeźwych kierujących i 44-latka pod wpływem środków odurzających. Z uwagi na zmieniające się warunki atmosferyczne oraz szybko zapadający zmrok, apelujemy o zachowanie ostrożności i nie wsiadanie za kierownicę po spożywaniu alkoholu nawet w małych ilościach. Nie warto ryzykować życia dla jednego kieliszka.
Jesienią, kiedy dni stają się coraz krótsze i szybko zapada zmrok, nie tylko światła odgrywają ogromną rolę w kierowaniu pojazdem, ale również kondycja fizyczna i psychiczna kierującego. O tym, że alkohol powoduje obniżoną sprawność ruchową oraz pogorszenie widzenia przekonało się kilku kierujących, którzy zostali zatrzymani przez legnicką drogówkę w miniony weekend. Najmłodszy 22-latek, kierował samochodem marki volvo mając 1,2 promila alkoholu w wydychanym powietrzu a najstarsza, 68-letnia mieszkanka gminy Chojnów, prowadziła pojazd mając niemal 2 promile. Niechlubny rekord należy do 41-letniego mieszkańca powiatu legnickiego, który kierował pojazdem marki VW Transporter w stanie upojenia alkoholowego mając 3 promile alkoholu w organizmie. Policjanci wyeliminowali z ruchu drogowego również 44-letniego legniczanina, który prowadził pojazd pod wpływem środków odurzających. Cała piątka straciła już prawo jazdy a zgodnie z kodeksem grozi im kara do dwóch lat pozbawienia wolności.
Wszystkim kierującym przypominamy o konsekwencjach nieodpowiedzialnej i bardzo niebezpiecznej decyzji jaką jest siadanie po alkoholu za kierownicę:
- jeżeli podczas kontroli drogowej policyjny alkomat wykaże zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu pomiędzy 0,2 -0,5 promila, to uznaje się, że kierujący znajduje się w stanie po spożyciu i jest to wykroczenie zagrożone karą grzywny do 5 tys. zł lub aresztem do 14 dni oraz zakazem prowadzenia pojazdów
- jeżeli stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu będzie wyższe niż 0,5 promila alkoholu we krwi, to mamy do czynienia z przestępstwem, za które grozi nawet do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakazu prowadzenia pojazdów
- jeżeli natomiast kierujący prowadzi pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) będąc wcześniej prawomocnie skazanym za takie samo przestępstwo lub w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za kierowanie w stanie nietrzeźwości, wówczas kara pozbawienia wolności wzrasta nawet do lat 5.
asp. Anna Grześków