Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga, oszuści znowu działają! Kolejne oszustwo metodą „na policjanta CBŚ” w Legnicy

Osoby starsze cały czas są na celowniku oszustów, którzy bez skrupułów wykorzystują ich bezradność, podeszły wiek, łatwowierność i naiwność. Wczoraj po południu do Komendy Miejskiej Policji w Legnicy zgłosiła się 78-letnia kobieta, która została oszukana metodą „na policjanta CBŚ”. Oszuści wyłudzili od kobiety 20 tysięcy złotych. Seniorka była przekonana, że bierze udział w akcji i pomaga policji, a tym samym zabezpiecza swoje pieniądze przed ich utratą.

Coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą. Przestępcy nie pozostają jednak w tyle i stale modyfikują swoje działania. Wczoraj na terenie Legnicy została oszukana 78-letnia kobieta, do której na telefon stacjonarny zadzwoniła kobieta, która przedstawiła się jako pracownik poczty, informując seniorkę, że za godzinę przyjdzie do niej przesyłka, po czym się rozłączyła. Po chwili ponownie zadzwonił telefon. Tym razem po drugiej stronie słuchawki słychać było mężczyznę, który przedstawił się jako funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego. Rzekomy policjant podał swój numer legitymacji i polecił seniorce, aby go zapisała na kartce wraz z jego imieniem i nazwiskiem. Następnie poinformował kobietę, że słyszał wcześniejszą jej rozmowę telefoniczną z pracownikiem poczty, który od dłuższego czasu jest na podsłuchu. Podczas trwającej rozmowy, mężczyzna opowiadał o oszustwach na szkodę ludzi starszych, wypytując przy tym 78-latkę o kredyty, oszczędności oraz adres zamieszkania. W pewnym momencie rzekomy funkcjonariusz zapowiedział, iż weźmie ona udział w akcji policyjnej polegającej na zatrzymaniu nieuczciwego pracownika banku, ale do tego potrzebne są pieniądze zgromadzone u niej w domu, które ma spakować do reklamówki wraz z informacją o kwocie, dacie i godzinie. Następnie tą reklamówkę z pieniędzmi ma przekazać do osoby, która zgłosi się do niej pod adres zamieszkania i poda tajne hasło. Mężczyzna kazał seniorce się nie rozłączać. Po chwili do domu seniorki przyjechał mężczyzna odebrać pieniądze. Kiedy w słuchawce telefonu, kobieta usłyszała, że mężczyzna się rozłączył wtedy dopiero zorientowała się, że padła ofiara oszustów.
Jak nie stać się ofiarą oszustów?
Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny lub policjanta i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.
Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.
W momencie, kiedy ktoś będzie chciał od nas jakieś pieniądze, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich lub zadzwońmy pod numer alarmowy 112.
podkom. Jagoda Ekiert

  • oszustwo na wnuczka plakat przestawiający osobę, która przekazuje pieniądze mężczyźnie stojącemu przy drzwiach
Powrót na górę strony