Utworzenie korytarza życia to twój obowiązek!
Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego jak ważne jest szybkie dotarcie na miejsce służb ratowniczych i udzielanie pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych. Pomimo obowiązujących przepisów regulujących zachowanie się na drodze i nałożenie na kierujących obowiązku ułatwienia przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu, to niejednokrotnie droga znacznie się wydłuża. Okazuje się, że kierowcy znają przepisy ale nie stosują ich w praktyce. Pamiętaj, utworzenie korytarza życia to twój obowiązek!
W ubiegłym roku na terenie miasta i powiatu legnickiego doszło do prawie 2 tys. zdarzeń drogowych z czego prawie 70 to wypadki. Niemal 80 osób odniosło obrażenia wymagające udzielenia specjalistycznej pomocy medycznej, a pięcioro poniosło śmierć. Pomimo tego, że statystycznie do lat ubiegłych ilość zdarzeń maleje, to w dalszym ciągu bardzo istotne jest szybkie dotarcie na miejsce przez służby ratownicze. Priorytetem nie tylko jest prawidłowe zabezpieczenie miejsca zdarzenia ale przede wszystkim jak najszybsze udzielenie pomocy osobom poszkodowanym. O ile na terenie miasta kierowcy nie mają dużego problemu z utworzeniem korytarza życia o tyle na drogach ekspresowych, czy autostradzie nie potrafią stosować się do obowiązujących przepisów.
Kodeks Prawo o Ruchu Drogowym od 2019 roku nakłada na kierujących obowiązek ułatwienia przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu jednak nie wszyscy stosują to w praktyce (samo wykroczenie zagrożone jest nałożeniem mandatu karnego w wysokości do 500 zł.). Kara grzywny nie jest jednak tak dotkliwa jak myśl o tym, że swoim zachowaniem mogliśmy przyczynić się do utraty czyjegoś życia lub zdrowia. Służby ratunkowe niejednokrotnie borykały się z utrudnionym dojazdem do miejsca wypadku, co w rezultacie skutkowało udzieleniem znacznie opóźnionej pomocy. W przypadku obrażeń zagrażających życiu liczy się każda sekunda!
Kierowco, jeśli droga, którą jedziesz zaczyna się korkować to zjedź do krawędzi jezdni zgodnie z obowiązującymi przepisami i nie czekaj aż usłyszysz sygnały dźwiękowe służb ratowniczych. Pamiętaj, aby pozostawiona przestrzeń między pojazdami umożliwiała nie tylko przejazd w jedną stronę, ale umożliwiła również bezpieczną drogę powrotną. Niedopuszczalnym jest zawracanie i wychodzenie z pojazdów.
Warunki atmosferyczne, szczególnie w okresie zimowym nie sprzyjają kierowcom, a co za tym idzie, wzrasta liczba wypadków. Oblodzona i zaśnieżona nawierzchnia utrudnia wykonanie bezpiecznie manewrów w przypadku pojawienia się zagrożenia w ruchu drogowym.
Apelujemy o rozsądek i ostrożną jazdę pamiętając jednocześnie, że szybkie i sprawne utworzenie korytarza życia w przypadku zdarzenia drogowego może ocalić nie jedno istnienie.
asp. Anna Grześków