Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Niewidzialny zabójca” CZAD

Data publikacji 19.10.2021

Wraz z rozpoczynającym się kolejnym sezonem grzewczym POLICJANCI APELUJĄ! By zwrócić szczególną uwagę na zagrożenie jakie z sobą niesie niewidzialny zabójca z którego nie którzy nie zdają sobie sprawy. Tlenek węgla nie jest wyczuwalny, ale jego działanie bezpośrednio zagraża życiu i zdrowiu osób. To też przypominamy by zwracać uwagę na odpowiednie zabezpieczenie domów i mieszkań, korzystać ze sprawnych pieców opałowych i dbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń. Proste czynności mogą zapobiec tragedii i uniknąć zatrucia czadem.

Do wypadków do jakich dochodzi w przypadku zatrucia tlenkiem węgla, najczęściej przyczynia się brak świadomości. Naprawdę niewiele potrzeba, by nie stać się kolejną ofiarą cichego zabójcy, którego zwykle nazywamy czadem. Zaczynając od podstawowych poprzegląda urządzeń grzewczych, pamiętać również należy o sprawdzeniu kominów wentylacyjnych i nie zakrywaniu kratek do tychże kominów. Zagrożenie jakim jest zatrucie tlenkiem węgla, wzrasta w okresie jesienno-zimowym, kiedy to każdy rozpoczyna dogrzewać mieszkania i domy.

Kilka rad jak właściwie zabezpieczyć się i swoich bliskich przed cichym zabójcą:

Przede wszystkim pamiętać należy o okresowym przeglądzie przez uprawnych specjalistów, urządzeń oraz instalacji grzewczych. Po za tym już bez jakiegokolwiek fachowego przygotowania, możemy sami zadbać o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. W tym celu niezastąpionym jest wyposażenie swoich gospodarstw domowych w urządzenia, które już niejednokrotnie się sprawdziły ratując życie nie jednemu lokatorowi, u którego wystąpiło takowe zagrożenie, mianowicie jest to czujnik tlenku węgla. To niewielkie urządzenie potrafi wykryć gromadzące się cząsteczki czadu i sygnałem dźwiękowym w czas zaalarmować domowników. Dzięki temu wzrasta nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale w określonej sytuacji ratuje życie ludzkie. Należy pamiętać by takie urządzenie znajdowało się w pomieszczeniu w którym znajduje się kominek, bądź inne urządzenie które pozwala nam dogrzać mieszkanie. Ale to nie tylko urządzenia służące do ogrzewania są wstanie emitować trujący czad. Również różnego typu kuchenki gazowe oraz podgrzewacze wody, czy różnego rodzaju urządzenia warsztatowe. To też wskazanym jest by takie urządzenie znalazło się tak w kuchni,łazience jak i zarówno w kotłowniach, garażach czy innych pomieszczeniach, w których może wystąpić ryzyko zatrucia. Należy pamiętać by nie ustawiać takich urządzeń w miejscach gdzie jest swobodny przepływ świeżego powietrza takich jak kratki wentylacyjne, okna itp. Jeżeli nie mamy możliwości zainstalowania czujki tlenku węgla pamiętajmy należy o częstym wietrzeniu pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia grzewcze. Pamiętajmy szczególnie wietrzeniu pomieszczeń przed snem , kiedy mamy przed sobą perspektywę przebywania kilku godzin w zamkniętym pomieszczeniu razem z urządzeniami grzewczymi.

Pamiętajmy i miejmy świadomość o niebezpieczeństwie jakie niesie ze sobą tlenek węgla, dzięki temu jesteśmy wstanie ochronić nasze życie oraz życie naszych bliskich.

 

asp. Krzysztof Oleniacz

Powrót na górę strony