Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Działania funkcjonariuszy legnickiej drogówki „Trzeźwy Poranek”

Data publikacji 28.11.2021

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Legnicy już od wczesnych godzin porannych prowadzą działania wojewódzkie pod nazwą TRZEŹWY PORANEK, które ukierunkowane są na przeprowadzenie kontroli maksymalnej ilości kierowców i zatrzymanie tych, którzy prowadzą pojazd pod wpływem alkoholu.

Dziś na głównych drogach miasta i powiatu legnickiego mieszkańcy mogą spotkać patrole drogówki sprawdzające stan trzeźwości kierujących. Funkcjonariusze prowadzą dziania "Trzeźwy poranek”, które ukierunkowane są na eliminowanie z dróg nietrzeźwych i osób pod wpływem środków odurzających.
Pomimo wielu przeprowadzonych akcji i działań w dalszym ciągu policjanci zatrzymują nieodpowiedzialnych kierowców, którzy wsiadają do auta po kilku głębszych. Złudne poczucie dobrej kondycji fizycznej i brak wyobraźni sprawiają, że alkohol staje się jednym z głównych czynników powodujących zdarzenia na drodze. Akcja ta ma na celu zapobieganie wypadkom drogowym oraz egzekwowanie od uczestników ruchu przestrzegania obowiązujących przepisów prawnych. Pamiętać należy, że niezdyscyplinowani kierowcy w konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego, mogą być przyczyną tragicznych wypadków drogowych.
Podczas takich działań policjanci nie tylko eliminują nietrzeźwych kierujących ale również sprawdzają, czy respektowane są przepisy ruchu drogowego w zakresie stosowania pasów bezpieczeństwa i przewożenia dzieci. Pod lupę biorą również stan techniczny pojazdów, za który odpowiadają kierowcy. Pamiętajmy, że w okresie jesienno-zimowym zamarznięte szyby znacznie ograniczają widoczność a niewłaściwe ogumienie znacznie utrudnia jazdę w trudnych warunkach atmosferycznych.

Wszystkim kierującym przypominamy o konsekwencjach nieodpowiedzialnej i bardzo niebezpiecznej decyzji jaką jest siadanie po alkoholu za kierownicę:

  • jeżeli podczas kontroli drogowej policyjny alkomat wykaże zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu pomiędzy 0,2 -0,5 promila, to uznaje się, że kierujący znajduje się w stanie po spożyciu i jest to wykroczenie zagrożone karą grzywny do 5 tys. zł lub aresztem do 14 dni oraz zakazem prowadzenia pojazdów
  • jeżeli stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu będzie wyższe niż 0,5 promila alkoholu we krwi, to mamy do czynienia z przestępstwem, za które grozi nawet do 2 lat  pozbawienia wolności oraz zakazu prowadzenia pojazdów
  • jeżeli natomiast kierujący prowadzi pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) będąc wcześniej prawomocnie skazanym za takie samo przestępstwo lub w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za kierowanie w stanie nietrzeźwości, wówczas kara pozbawienia wolności wzrasta.

asp. Anna Grześków

Powrót na górę strony