Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jak prawidłowo korzystać z świateł przeciwmgłowych

Data publikacji 26.11.2021

Funkcjonariusze Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji przypominają jak prawidłowo korzystać z przednich świateł przeciwmgłowych potocznie nazywanych przez kierowców „ halogenami”, przypominając w jakich warunkach i okolicznościach możemy ich używać by nie łamać przepisów ruchu drogowego i nie oślepiać innych użytkowników dróg.

W okresie jesienno-zimowym, poza mokrą i śliską nawierzchnia występują także lokalne mgły i opady atmosferyczne ograniczające widoczność. W takich warunkach ułatwiają nam jazdę światła przeciwmgłowe przednie w które wyposażone są już większości samochodów. Niewątpliwie rodzaj tych świateł znacznie lepiej doświetla nam drogę w wielu sytuacjach. Niektórzy kierowcy zapomnieli kiedy tak naprawdę można używać tego rodzaju świateł, włączając je kiedy tylko zapadnie zmrok, oślepiają innych użytkowników dróg i popełniają wykroczenie.

Zasad używania świateł przeciwmgłowych, określone zostały w art. 30 i 51 Ustawy z 20 czerwca 1997r. -Prawo o ruchu drogowym.

Art. 30.1. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto:

1) kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany:

a) włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie,

b) poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania;

2) kierujący innym pojazdem niż pojazd, o którym mowa w pkt 1, jest obowiązany:

a) włączyć światła, w które pojazd jest wyposażony,

b) korzystać z pobocza drogi, a jeżeli nie jest to możliwe, jechać jak najbliżej krawędzi jezdni i nie wyprzedzać innego pojazdu.

2. Obowiązek używania świateł, o którym mowa w ust. 1, dotyczy kierującego pojazdem także podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.

3. Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.

Używanie świateł zewnętrznych

Art. 51. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

2. W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący może używać świateł do jazdy dziennej.

3. W czasie od zmierzchu do świtu, na nieoświetlonych drogach, zamiast świateł mijania lub łącznie z nimi, kierujący pojazdem może używać świateł drogowych, o ile nie oślepi innych kierujących albo pieszych poruszających się w kolumnie. Kierujący pojazdem, używając świateł drogowych, jest obowiązany przełączyć je na światła mijania w razie zbliżania się:

1) pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka, przy czym jeżeli jeden z kierujących wyłączył światła drogowe - drugi jest obowiązany uczynić to samo;

2) do pojazdu poprzedzającego, jeżeli kierujący może być oślepiony;

3) pojazdu szynowego lub komunikacji wodnej, jeżeli poruszają się w takiej odległości, że istnieje możliwość oślepienia kierujących tymi pojazdami.

4. (uchylony)

5. Na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

6. Przepisów ust. 1-3 nie stosuje się do kierującego pojazdem, który nie jest wyposażony w światła mijania, drogowe lub światła do jazdy dziennej. Kierujący takim pojazdem w czasie od zmierzchu do świtu lub w tunelu jest obowiązany używać świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie pojazdu.

7. Przepisy ust. 1-5 stosuje się odpowiednio podczas zatrzymania pojazdu, wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego. Jeżeli zatrzymanie trwa ponad 1 minutę, dopuszcza się wyłączenie świateł zewnętrznych pojazdu, o ile na tym samym pasie ruchu, przed tym pojazdem i za nim, stoją inne pojazdy. ”
 

Zgodnie z przytoczonymi przepisami, warunki używania świateł przeciwmgłowych oraz innych świateł szczegółowo uregulowane w Ustawie, pozwoli każdemu kierującemu na jednoznaczne i zgodne z przepisami ich używanie świateł.

asp. Krzysztof Oleniacz

 

Powrót na górę strony