Bieżące informacje

Zachowaj czujność podczas transakcji internetowych

Data publikacji 12.05.2022

Dokonywanie transakcji kupna i sprzedaży za pomocą Internetu jest bardzo popularne. Problem pojawia się wtedy, kiedy oszuści nie wysyłają opłaconego przez zakupu lub w momencie, kiedy na koncie bankowym nie mamy już swoich oszczędności. Apelujemy, aby dokładnie sprawdzać wszystkich sprzedawców, nie wchodźmy w wygenerowane linki z prośbą o dopłatę, zachowajmy szczególną ostrożność przy płatnościach blikiem i pod żadnym pozorem nie przekazujmy swoich loginów i haseł.

Przestępcy uciekają się do coraz to nowszych  metod oszustw. Kiedy przekonują się, że ich działania są skuteczne i mogą czerpać korzyści z tego procederu, nie ustępują w swoich działaniach. W dalszym ciągu bardzo popularną metodą przestępców  jest wysyłanie linków mających na celu wygenerowanie kodu dostępu do przesyłki. Osoby, które czekają na zamówienie łatwo wpadają w pułapkę i  przekazują numery kart bankomatowych,  co w rezultacie kończy się utratą zgromadzonych na koncie środków pieniężnych.

Innym sposobem oszustów jest wysyłanie wiadomości sms z prośbą o przelanie drobnej kwoty pieniędzy w celu realizacji zamówienia. Tutaj również czujność zostaje uśpiona i ofiara przestępstwa dochodzi do wniosku, że faktycznie mogła się pomylić, a przecież kwota nie jest zniewalająca i wynosi zaledwie kilka groszy. Również w tym przypadku dochodzi do kradzieży oszczędności podczas zatwierdzenia operacji wykonania takiego przelewu.
   
Apelujemy, aby pod żadnym pozorem nie logować się na otrzymywane linki do stron internetowych i nie przekazywać numerów kart, czy haseł dostępu. Nie dokonujmy pochopnie transakcji mogących narazić nas na stratę pieniędzy. Każde zainstalowanie aplikacji na żądanie to próba oszustwa, a w rezultacie pozbawienie środków finansowych zgromadzonych na koncie. Weryfikujmy wszystkie przekazywane nam informację, nie bądźmy łatwowierni i stanowczo reagujmy na każdą próbę oszustwa.

sierż. szt. Anna Tersa

Powrót na górę strony