Bieżące informacje

Budujesz dom? Odpowiednio zabezpiecz budowę

Data publikacji 13.05.2022

Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Legnicy apelują do osób, które rozpoczęły budowę domu, aby właściwie nadzorowali pozostawiane rzeczy i zadbali o właściwe zabezpieczeni posesji. Pogoda nie zawsze pozwala na ciągłość wykonywanych prac, a pozostawione na kilka dni niezabezpieczone materiały budowlane oraz narzędzia są atrakcyjnym łupem dla złodziei. W większości przypadków, aby uniknąć kradzieży mienia i zaoszczędzić sobie stresu, wystarczy zabezpieczyć odpowiednio budynek i plac budowy.

Wiele osób rozpoczynających budowę domu skupia się jedynie na organizacji potrzebnej dokumentacji i zaopatrzeniu w materiały budowlane zapewniające ciągłość wykonywanych prac. Niestety pozostawione narzędzia i urządzenia stają się łatwym łupem dla złodziei. Nie wystarczy jedynie zamknięcie drzwi i okien oraz ogrodzenie posesji uniemożliwiające swobodne wejście osobom postronnym.

Inwestorzy powinni przede wszystkim stale nadzorować swoją budowę o różnych porach, a szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Nawiązanie dobrych relacji sąsiedzkich to sposób, dzięki któremu inne osoby prowadzące budowę czy zamieszkujące nieopodal, będą informowały o potencjalnych zagrożeniach. W razie potrzeby, pod naszą nieobecność zainteresują się osobami w pobliżu terenu budowy i mogą zapisać numery rejestracyjne pojazdów jakimi się poruszają.

Bardzo istotne jest także zatrudnienie pracowników ze sprawdzonych firm, bądź osób dobrze nam znanych, które mogą mogą potwierdzić swoją wiarygodność, a przy tym są rzetelnymi wykonawcami. W miarę możliwości dokonujmy zakupów na bieżąco i nie składujmy materiałów budowlanych, które stanowią okazję dla złodziei. Narzędzia i urządzenia, które muszą pozostać na budowie powinny być odpowiednio zabezpieczone. Nigdy nie pozostawiajmy kluczy w „umówionym” stałym miejscu, zawsze powinniśmy zabierać je ze sobą.

Najważniejsze jest zastosowanie takich zabezpieczeń, które skutecznie uniemożliwią przestępcom dokonanie włamania czy kradzieży. Jeśli to możliwe i budowa znajduje się na odpowiednim etapie zastosujmy elektroniczne zabezpieczanie budynku w postaci alarmów czy kamer monitoringu. We wczesnym etapie prac ubezpieczmy budynek w budowie. W przypadku dokonania przestępstwa na naszą szkodę zrekompensuje to choć w części poniesione straty.

sierż. szt. Anna Tersa

Powrót na górę strony