Bieżące informacje

POLICYJNE DZIAŁANIA NURD

Data publikacji 24.05.2022

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Legnicy od rana prowadzą działania pn. „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”, których celem jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Policjanci zwracają szczególną uwagę na zachowanie kierowców w obrębie przejść dla pieszych, a także będą reagować na wszelkie naruszenia zasad przepisów ruchu drogowego

Policjanci legnickiej drogówki cyklicznie prowadzą działania mające na celu troskę o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy podczas zdarzeń drogowych są bezpośrednio narażeni na utratę życia lub zdrowia. 

Pieszych i rowerzystów nie chronią poduszki powietrzne ani karoseria samochodu. 
W trakcie działań funkcjonariusze będą reagować na każde popełnione wykroczenie w ruchu drogowym, zwłaszcza jeśli chodzi o przechodzenie w miejscach niedozwolonych i wchodzenie bezpośrednio przed nadjeżdżające pojazdy. 

Bardzo istotne jest aby zarówno piesi jak i rowerzyści kierowali się zasadą ograniczonego zachowania i pomimo nadawania sygnału zielonego na oznakowanych przejściach dla pieszych, powinni upewnić się czy mogą przemieścić się na drugą stronę bez narażenia się na jakikolwiek uszczerbek na zdrowiu. W miejscach z pozoru gwarantującym bezpieczeństwo, jakimi są oznakowane przejścia dla pieszych w dalszym ciągu dochodzi do wielu zdarzeń drogowych.

Rowerzyści często popełniają błąd przejeżdżając przez jezdnię pomimo tego, że zobligowani są do zejścia i przeprowadzenia roweru przez przejście jeśli nie ma wyznaczonej drogi rowerowej. W wielu przypadkach nie posiadają elementów odblaskowych, które znacznie poprawiają ich widoczność zwłaszcza poza obszarem zabudowanym.

Mundurowi będą się bacznie przyglądać zachowaniu kierowców w obrębie skrzyżowań, przejazdów rowerowych oraz przejść dla pieszych, reagując na popełniane wykroczenia w ruchu drogowym. 

Policjanci obejmą szczególnym nadzorem miejsca, które są szczególnie niebezpieczne, gdzie ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń drogowych jest największe. 
Jednocześnie prowadzone są przedsięwzięcia edukacyjne, w ramach których policjanci przekazują uczestnikom ruchu drogowego informacje o zagrożeniach pieszych na drodze oraz potrzebie znajomości i przestrzegania zwłaszcza nowych przepisów.

sierż. szt. Anna Tersa

Powrót na górę strony