Bieżące informacje

Nietrzeźwy rowerzysta miał prawie 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu

Data publikacji 24.05.2022

Legniccy policjanci apelują o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i powstrzymywanie się od jazdy pojazdami, nawet rowerem, będąc po spożyciu alkoholu. Nietrzeźwy rowerzysta stanowi duże zagrożenie, gdyż w starciu z pojazdem może doprowadzić do tragicznego w skutkach wypadku. Wczoraj wobec 39-latka, który jechał rowerem mając prawie 3 promile alkoholu w organizmie, policjanci z Posterunku Policji w Prochowicach skierowali wniosek o ukaranie. Jednak należy pamiętać o tym, że za tego typu wykroczenie grozi również wysoki mandat karny.

Wczoraj po godzinie 18:00 w miejscowości Prochowice policjanci z Posterunku Policji w Prochowicach zatrzymali 39-latka, który nietrzeźwy jechał na rowerze. Badanie alkomatem wykazało prawie 3 promile alkoholu w jego organizmie. W tym przypadku wobec mężczyzny został skierowany wniosek do sądu o ukaranie, jednak należy pamiętać, że za kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości można zostać ukaranym wysokim mandatem karnym.

Przypominamy, że od 1 stycznia 2022 roku zmienił się taryfikator wykroczeń w ruchu drogowym. Wysokość mandatów w przypadku niektórych artykułów wzrosła znacząco. Obecnie za kierowanie rowerem znajdując się w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi mandat karny w wysokości 2500 złotych. Dotychczas mandat ten wynosił 500 złotych. Natomiast za kierowanie rowerem znajdując się w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) aktualnie grozi mandat karny w wysokości 1000 złotych. Wcześniej wynosił od 300 do 500 złotych.

Nietrzeźwy rowerzysta stanowi duże zagrożenie. Pamiętajmy, że pijani kierowcy i rowerzyści w konfrontacji z poruszającym się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego, mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Nietrzeźwy kierujący jest poważnym zagrożeniem, nie tylko dla siebie, ale i dla innych użytkowników dróg.

sierż. szt. Anna Tersa
 

Powrót na górę strony