Bieżące informacje

Czy wiesz jak prawidłowo przewozić dziecko w samochodzie?

Data publikacji 23.06.2022

Każdy rodzic jest świadomy tego, że dzieci do 150 cm wzrostu, należy przewozić w foteliku bezpieczeństwa lub w innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci. Zatem jak należy prawidłowo przewozić dzieci ?

Od kilku lat z przepisów zniknęło kryterium wieku dziecka, a pozostało jedynie kryterium wzrostu, tj. poniżej 150 cm. Tak więc dziecko, które nie osiągnęło wymaganego wzrostu, powinno być przewożone w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci.

Dopuszczono również przewóz dziecka na tylnym siedzeniu bez fotelika, jeśli ma ono co najmniej 135 cm. wzrostu i waży ponad 36 kg oraz jest zapięte w pasy bezpieczeństwa.

Kolejny wyjątek od ogólnych zasad przewożenia dzieci samochodem dopuszcza przewożenie na tylnym siedzeniu trzeciego dziecka w wieku, co najmniej 3 lat, przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa pojazdu, w przypadku, gdy dwoje dzieci jest przewożonych w urządzeniach przytrzymujących zainstalowanych na tylnym siedzeniu i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego urządzenia.


Za przewożenie dziecka w pojeździe w sposób niezgodnie z przepisami grozi mandat w wysokości 150 i 6 pkt karnych.

Ponadto przewożenie w foteliku bezpieczeństwa dziecka tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu, gdy poduszka bezpieczeństwa jest aktywna, jest zabronione i stanowi wykroczenie, za które policjant może nałożyć mandat karny w wysokości 300zł.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo naszych pociech zależy głównie od nas i to my odpowiadamy za nasze dzieci. Niezapominajmy o tym spiesząc się niejednokrotnie, żeby zwrócić uwagę czy nasza latorość jest odpowiednio zabezpieczona w trakcie jazdy samochodem. 

sierż. szt. Anna Tersa 

Powrót na górę strony