Bieżące informacje

Kierowco! Piękna pogoda nie zapewnia bezpieczeństwa na drogach!

Data publikacji 03.08.2022

Upalne dni dają złudne poczucie doskonałych warunków drogowych jednak oślepiające słońce znacząco wpływa na widoczność kierujących, co może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Apelujemy do kierowców aby nie wsiadali za kierownicę po kilku głębszych i zachowali szczególną ostrożność podczas poruszania się po drogach.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej policji w Legnicy cyklicznie prowadzą akcje i działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego.

Pomimo tego wyobraźnia kierowców pozostawia wiele do życzenia- w dalszym ciągu funkcjonariusze zatrzymują zarówno nietrzeźwych kierujących jak i osoby prowadzące po użyciu środków odurzających. Tacy kierujący stwarzają ogromne zagrożenie w ruchu drogowym nie tylko dla siebie ale przede wszystkim dla pieszych i rowerzystów. Skrajna nieodpowiedzialność osób spożywających alkohol i zażywających środki odurzające, na drodze  może doprowadzić nawet do utraty życia.

Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego  są warunki atmosferyczne. Każdy wie jak zachować się w przypadku oblodzenia czy zalegającego  śniegu ale czujność kierowców spada w momencie ocieplenia i wydawać by się mogło doskonałych warunków drogowych.

Niestety to tylko złudne poczucie bezpieczeństwa, a oślepiające słońce znacznie ogranicza widoczność zwłaszcza w obrębie przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerów. W przypadku potrącenia niechronieni uczestnicy ruchu drogowego doznają poważnych obrażeń, bo nie chronią ich poduszki powietrzne ani karoseria samochodu.

Apelujemy aby zachować rozsądek i nie wsiadać za kółko po kilku głębszych jeśli nie mamy pewności o  swojej trzeźwości. Ani  zimna woda, ani mocna kawa nie przyśpieszą procesu spalania alkoholu. Pamiętajmy o poruszaniu się z bezpieczna prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem zwłaszcza w obszarze zabudowanym.

asp. Katarzyna Baniewska 

Powrót na górę strony