Bieżące informacje

Policjanci kontrolują akweny na terenie powiatu legnickiego

Data publikacji 03.08.2022

Wakacje w pełni, coraz wyższe temperatury powietrza sprawiają, że przy zbiornikach wodnych licznie gromadzą się osoby. Aby było bezpiecznie legniccy policjanci kontrolują akweny na terenie powiatu legnickiego. Mundurowi zwracają szczególną uwagę na osoby znajdujące się w okolicy tzw. „dzikich kąpielisk”, aby zapobiec utonięciom oraz oddziaływać prewencyjnie, by nie dochodziło do przestępstw oraz wykroczeń. Przypominamy o odpowiedzialnym zachowaniu i apelujemy o przestrzeganie przepisów dotyczących zakazu kąpieli w miejscach niedozwolonych.

Okres wakacji, słoneczna pogoda sprawiła, że wiele osób  wypoczywa przy zbiornikach wodnych. Dlatego legniccy policjanci nie tracą czujności i apelują o zachowanie rozwagi. Policjanci przypominają, że kąpiel w miejscach zabronionym, jest nie tylko wykroczeniem, ale niejednokrotnie przyczyną tragedii. Aby wypoczynek w okolicy akwenów nie zmienił się w nieszczęśliwy wypadek, wystarczy przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa  i zabrać ze sobą nad wodę również zdrowy rozsądek.

Zasady bezpiecznej kąpieli:

    • Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. 
    • Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika;
    • Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni);
    • Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy;
    • Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego           zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni;
    • Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu;
    • Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne;
    • Zażywając kąpieli słonecznych, zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich         możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby;
    • Nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam kara grzywny, a ponadto jest to     niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych uroków.

asp. Katarzyna Baniewska

Powrót na górę strony