Bieżące informacje

Żniwa w pełni, sprzęt rolniczy na drogach

Data publikacji 05.08.2022

Lato to okres zbioru plonów, czas żniw i ciężkiej pracy rolników. Właściwe przygotowanie gruntu pod zasiew kolejnych upraw i zebranie urodzaju wymaga sprawności sprzętu rolniczego i odpowiedniej jego obsługi. Apelujemy do wszystkich użytkowników dróg, aby bezwzględnie stosowali się do przepisów w celu uniknięcia zdarzeń mogących zagrażać życiu lub zdrowiu.

Rolnicy są w trakcie zbierania plonów swojej ciężkiej pracy. To też co rusz w tym gorącym okresie spotykamy na naszych drogach ciężki sprzęt rolniczy, między innymi kombajny zbożowe czy ciągniki rolnicze.

Policjanci apelują do właścicieli i kierowców maszyn rolniczych, aby zadbali o prawidłowy stan techniczny, który zapewnia bezpieczeństwo podczas pracy i nie powoduje zagrożenia na drodze.

Niezmiernie ważne jest bezpieczeństwo osób korzystających ze sprzętu. Miejmy na względzie, że zazwyczaj są to osoby najbliższe, niejednokrotnie dzieci i młodzież, która pomaga w pracach polowych. Nadzorujmy i zwracajmy uwagę do czego angażujemy dzieci i bądźmy przy tym odpowiedzialni, aby zapobiec tragicznym w skutkach zdarzeniom.

Przypominamy także, że poruszanie się maszynami rolniczymi po drogach publicznych wymaga od kierujących nie tylko odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia, ale i doskonałych umiejętności. Pamiętajmy o odpowiednym oznakowaniu i przygotowaniu sprzętu w trakcie przejazdu po drogach publicznych zgodnie z obowiązującymi przepisami. 

Wyprzedzając pojazdy posiadające spore gabaryty, powinniśmy kierować się zasadą ograniczonego zaufania i wykonywać manewry z bardzo dużą ostrożnością, mając na uwadze że droga hamowania, z uwagi na masę maszyny rolniczej, jest znacznie większa. Jako kierowcy bądźmy wyrozumiali i pamiętajmy, że na drodze nie jesteśmy sami.

asp. Katarzyna Baniewska

Powrót na górę strony