Bieżące informacje

Policja ostrzega: uwaga na "domokrążców"!

Data publikacji 05.08.2022

Legniccy policjanci ostrzegają przed oszustami i złodziejami, którzy pod pretekstem uzyskania pomocy, sprzedaży różnych artykułów, czy też wymiany pieca ogrzewania centralnego, kradną z mieszkań pieniądze i kosztowności lub podkładają do podpisania fałszywe umowy.

Apelujemy, aby zwracać szczególną uwagę na osoby, które odwiedzają nasze domy, szczególnie wówczas, kiedy są to osoby nam obce. Uważajmy na osoby oferujące wyminę pieców centralnego ogrzewania, czy zawarcie „atrakcyjnej” umowy na abonament telewizyjny bądź telefoniczny. Zwracajmy uwagę na to, co podpisujemy. Czytajmy umowy od początku do końca, w szczególności to, co jest napisane małym drukiem. Najlepiej nie korzystajmy z ich usług, jeśli mamy wątpliwości bądź poprośmy sąsiada lub znajomego, aby był blisko nas w czasie takiej wizyty. Tylko dzięki ostrożności i przezorności możemy uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń.

Mając na względzie dobro mieszkańców naszego powiatu, legnicka policja apeluje o ostrożność i rozwagę w podobnych sytuacjach.

Pamiętajmy, że oszuści są gotowi wykorzystać różne sposoby, aby wkupić się w łaski domownika.
Oto kilka rad, jak nie paść ich ofiarą:
•    Nie należy wpuszczać do domu nieznanej nam osoby.
•    Pamiętajcie Państwo, aby drzwi do mieszkań były zawsze zamykane na klucz.
•    Jeżeli obca osoba przedstawi się, jako pracownik jakiejkolwiek instytucji, powinno żądać się pokazania stosownej legitymacji. Także telefonicznie można sprawdzić, czy dana instytucja wysyłała do nas swojego pracownika.
•    Nie wolno pozostawiać nieznanej osoby samej w otwartych drzwiach. Często oszuści proszą o sprawdzenie czegoś we wnętrzu domu - korzystając z naszej nieuwagi dokonują kradzieży.
•    Nie należy wpuszczać do domu sprzedawców, którzy oferują nam zakup przedmiotów niewiadomego pochodzenia, po bardzo atrakcyjnych cenach.
•    Należy dokładnie przeczytać wszelkie dokumenty przed ich podpisaniem.
•    Jeżeli straciliśmy na chwilę czujność i osoba, której nie znamy, znalazła się już w naszym domu, nie zdradzajmy się z informacją, gdzie przechowujemy swoje oszczędności.
O wszystkich próbach oszustwa, kradzieży lub wyłudzenia pieniędzy, natychmiast informujcie Państwo Policję, korzystając z numeru alarmowego 112.
 

asp. Katarzyna Baniewska 

Powrót na górę strony