Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Legnicy

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Legnicy uczestniczyli w akcji pod nazwą ROADPOL Safety Days, czyli Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Projekt to działania organizowane w czasie trwania Europejskiego Tygodnia Mobilności w dniach 16-22 września br. Ideą przewodnią projektu jest „wizja zero” - zero osób ciężko rannych i ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w tym dniu na drogach.

Działania mają zwrócić uwagę na powszechny problem, jakim jest duża liczba osób, która codziennie traci życie i zdrowie w wypadkach drogowych. Głównymi przyczynami wypadków drogowych na terenie powiatu legnickiego jest niezmiennie niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowe zachowania wobec pieszych. 

Legniccy policjanci podczas realizacji projektu Road Safety Days w dniu 21 września 2022 roku o godzinie 12:00 przeprowadzili wraz z legnickimi służbami ratowniczymi symulację wypadku drogowego. Koncepcją projektu było uzmysłowienie każdemu jak dużym poświęceniem muszą wykazać się wszystkie służby podczas obsługi zdarzenia drogowego i jakie skutki ono za sobą niesie, jakie czynności wykonują poszczególne służby podczas ratowania ludzkiego życia. 

Symulacja zakładała zdarzenie w którym kierujący pojazdem marki Volkswagen, nietrzeźwy mężczyzna doprowadził do czołowego zderzenia z pojazdem marki Chevrolet, w którym podróżowały dwie młode kobiety. W wyniku zdarzenia odniosły one poważne obrażenia. 

Na miejsce jako pierwsi przybyli funkcjonariusze Ruchu Drogowego, którzy po ustawili pojazdu w sposób zabezpieczający miejsce zdarzenia. Rozłożyli dyski świetlne aby zdarzenie było widoczne dla innych kierujących z większej odległości. Policjanci dokonali oceny sytuacji.
Kolejni na miejsce przybyli strażacy a za nimi pogotowie. Strażacy przybyli wozami bojowymi. Dokonali zabezpieczenia miejsca zdarzenia i przeprowadzili rozpoznanie, czy nie ma zagrożenia wybuchem i wycieku płynów eksploatacyjnych. Strażacy stabilizują pojazdy i odcinają instalację elektryczną. Dokonują rozpoznania ratowniczego, zabezpieczają osoby ranne i robią przestrzeń dla ratowników medycznych. 

Ratownicy przystępują do oceny obrażeń uczestników umieszczonych na deskach ortopedycznych. Osoby na noszach są przetransportowywane do karetek, gdzie ratownicy dokonują wstępnej diagnostyki i opatrują rany.
Policjanci w tym czasie zajmują się sprawcą zdarzenia. Dokonują pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu u kierującego pojazdem marki VW. Po potwierdzeniu w badaniu, że sprawca jest nietrzeźwy, zostaje on skuty kajdankami i przekazany dla drugiego patrolu, który przewiezie go do komendy w celu wykonania dalszych czynności. Policjanci na miejscu zdarzenia dokonują oględzin pojazdów i miejsca zdarzenia drogowego. 

W akcji wzięli udział również uczniowie klas policyjnych VII Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy, którzy przy użyciu tablic z różnymi hasłami dotyczącymi zasad ruchu drogowego, próbowali uświadomić wszystkim uczestnikom ruchu drogowego jak tragiczny w skutkach może okazać się pośpiech, nadmierna prędkość, roztargnienie, alkohol czy inne używki.

Pamiętajmy, że stan bezpieczeństwa na drogach zależy od zachowania się każdego uczestnika ruchu, dlatego przestrzegajmy obowiązujące przepisy i kierujmy się zdrowym rozsądkiem. 

asp. Katarzyna Baniewska
 

Powrót na górę strony