Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Akcja „ZNICZ 2022” - zadbajmy o swoje bezpieczeństwo

Data publikacji 31.10.2022

W tym roku ogólnopolska akcja „ZNICZ 2022” rozpoczęła się 28 października i potrwa do 2 listopada. W tym okresie również legniccy policjanci będą prowadzić wzmożone działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa i porządku podczas tych szczególnych dni zadumy i pamięci o zmarłych.


Funkcjonariusze ruchu drogowego będą realizować czynności mające na celu ograniczenie tych zachowań na drodze, które stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. W celu zapewnienia użytkownikom dróg bezpiecznej podróży do miejsc docelowych i powrotu do domu oraz utrzymania płynności ruchu, mundurowi z legnickiej komendy wzmogą intensywność kontroli na głównych ciągach komunikacyjnych naszego miasta.

Warto pamiętać, że w okresie jesienno-zimowym pogorszeniu ulegają warunki atmosferyczne, co w połączeniu ze świątecznym wzrostem natężenia ruchu, utrudnia poruszanie się kierowcom. Mgła i padający deszcz często ograniczają nam widoczność i wydłużają czas reakcji na zagrożenie na drodze. Dostosujmy więc prędkość do panujących warunków drogowych. Warto jechać wolniej, aby bezpiecznie dotrzeć do celu swojej podróży.

Również piesi, którzy są szczególnie narażeni na udział w zdarzeniach drogowych,  muszą swoim zachowaniem zadbać o własne bezpieczeństwo. Przechodzenie przez jezdnie powinno odbywać się tylko na oznaczonych przejściach dla pieszych lub wyznaczonych w tym okresie miejscach. W porze wieczorowo-nocnej poruszając się po drodze słabo oświetlonej, dla własnego bezpieczeństwa używajmy elementów odblaskowych, niezależnie czy jest to obszar zabudowany, czy nie. Na pewno „odblaski” sprawią, że będziemy bardziej widoczni dla kierowców poruszających się po drodze, a przez to zwiększy się nasze bezpieczeństwo.

Pamiętajmy, że pewne elementy związane ruchem drogowym podczas zbliżających się świąt znajdą się pod szczególnym policyjnym nadzorem.

Funkcjonariusze bezwzględnie będą egzekwować m.in.:
➢ przestrzegania ograniczeń prędkości zwłaszcza w obszarze zabudowanym,
➢ stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewożenia dzieci,
➢ od kierowców trzeźwości za kierownicą,
➢ właściwego używania świateł zewnętrznych pojazdów,
➢ stosowania przez pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym elementów odblaskowych.

Oczywiście policjanci obejmą również swoim nadzorem te miejsca, gdzie nastąpią zmiany w organizacji ruchu, zwłaszcza w okolicach cmentarzy i tam gdzie ruch dla pojazdów zostanie całkowicie zamknięty. W razie potrzeby mundurowi będą ręcznie kierować ruchem, aby nie dopuścić do zatorów i nadmiernych utrudnień.
Należy zaznaczyć, że ogół czynności podejmowanych przez policjantów będzie miał przede wszystkim charakter pomocowy. Funkcjonariusze będą informować, doradzać i objaśniać wszystkie niejasności związane ze zmianami w organizacji ruchu, aby każdy mógł bezpiecznie dotrzeć w miejsce spoczynku swoich bliskich oraz bez utrudnień i w spokoju uczcić ich pamięć.

W tym szczególnym okresie we wzmożone działania na rzecz bezpieczeństwa zaangażowani będą zarówno policjanci w mundurach jak i policjanci w cywilnym ubraniu . Funkcjonariusze patrolować będą okolice cmentarzy i terenów przykościelnych. Zwiększonym nadzorem policjanci obejmą także komunikację zbiorową.

Pamiętajmy, że obchody Dnia Wszystkich Świętych to także czas, kiedy musimy zachować szczególną czujność, aby nie stać się ofiarą przestępców, którzy wykorzystując wszechobecny pośpiech oraz tłok, starają się pozbawić nas wszystkiego co wartościowe.

Aby dni zadumy i pamięci o zmarłych przebiegły spokojnie, apelujemy o zachowanie rozsądku, wzmożoną czujność i przestrzeganie kilku ważnych zasad bezpieczeństwa.
Zanim wyjedziemy z domu pomyślmy o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Wychodząc sprawdźmy, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte, kurki z gazem zakręcone i wyłączone piecyki elektryczne. Przed wyjazdem zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych czy piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych. W przypadku, gdy posiadamy alarm pamiętajmy o jego uaktywnieniu.

Możemy również poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas o tym powiadomił.
Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe i nie zostawiajmy tego rodzaju informacji na automatycznej sekretarce.

Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów, ponieważ mogą „paść łupem” złodzieja. Warto mieć odliczoną na zakupy kwotę pieniędzy i trzymać ją w innym miejscu niż portfel i dokumenty. W trakcie płacenia za zakupy na straganach przy cmentarzach nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie. Pieniądze, dokumenty czy telefon komórkowy trzymajmy w wewnętrznej kieszeni ubrania, co z pewnością utrudni złodziejowi ewentualną próbę kradzieży.

Bądźmy uważni podczas korzystania z komunikacji publicznej, zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu. Torebki, saszetki, plecaki powinny być zamknięte i najlepiej obrócone zapięciem do ciała, miejmy je zawsze przed sobą, trzymając w dłoni.

W przypadku korzystania z własnego transportu zapoznajmy się wcześniej ze zmianami w organizacji ruchu wprowadzanymi czasowo w tym okresie na drogach oraz w rejonie cmentarzy czy parkingów.

Parkując samochód przed cmentarzem również nie zostawiajmy w nim w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Starajmy się parkować na strzeżonych lub dozorowanych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych. Wysiadając, sprawdźmy czy drzwi i okna w aucie są zamknięte. Widoczny laptop czy torebka mogą niestety stanowić okazję dla potencjalnego złodzieja. Pamiętajmy też gdzie pozostawiliśmy swój pojazd, żeby uniknąć niepotrzebnego stresu.

Pamiętajmy również, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki lub saszetki na pomniku czy ławce. Dobrze, gdyby ktoś ze znajomych lub rodziny mógł towarzyszyć nam na cmentarzu.

Jeżeli w okresie Wszystkich Świętych, zabieramy na cmentarz dzieci, zwracajmy na nie szczególną uwagę. Małe dzieci wyposażmy w kartkę z danymi kontaktowymi do rodzica lub opiekuna. Uczmy też najmłodszych, że w sytuacjach „awaryjnych” zawsze mogą uzyskać pomoc od przedstawicieli służb mundurowych: policjanta, strażnika miejskiego, strażaka oraz harcerza.

Wybierając się na cmentarz ze starszymi osobami cierpiącymi na zaburzenia pamięci, pilnujmy, by zbytnio się nie oddalały, pamiętajmy, że w tłumie łatwo się zagubić. W takim przypadku pomoże umieszczona w ubraniu kartka z numerem telefonu do rodziny zagubionej osoby.

Jak co roku w okolicach dnia Wszystkich Świętych na ulicach pojawią się dodatkowe policyjne patrole, które nie tylko będą dbały o nasze bezpieczeństwo, ale także służyły pomocą.

Dlatego stosujmy się do poleceń i wskazówek wydawanych przez policjantów lub innych funkcjonariuszy pełniących służbę w rejonach cmentarzy. Warto pamiętać, że nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy również od nas samych.

asp. Katarzyna Baniewska
 

Powrót na górę strony