Wjechałeś dziurę i uszkodziłeś auto i co teraz?
Wraz z topniejącym śniegiem ukazują się kierowcom ubytki w infrastrukturze drogowej. Zanim stosowne służby przystąpią do załatania takiej usterki jak dziura w drodze, kierowcy powinni zachować wzmożoną czujność na jezdni, żeby uniknąć uszkodzeń opon, felg oraz elementów zawieszenia. Gdy jednak nasza czujność zawiedzie, wpadniemy w dziurę w jezdni i uszkodzimy pojazd, co wtedy zrobić?
Dziura w jezdni to krajobraz bardzo dobrze znany polskim kierowcom, podobnie jak znaki drogowe, sygnalizujące koleiny czy ograniczenia prędkości. Kiepski stan nawierzchni sprawia, że informacje, co robić, gdy ubytek na drodze spowoduje uszkodzenie pojazdu, mogą się okazać bardzo cenne.
Jeśli już w wyniku najechania na ubytek w infrastrukturze drogowej doszło do uszkodzenia elementów w pojeździe i zadzwoniliśmy na numer alarmowy 112, policja po otrzymaniu zgłoszenia udaje się na miejsce, celem sprawdzenia informacji. W przypadku potwierdzenia, że jest miejsce gdzie nawierzchnia jest uszkodzona i stwarza zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego policja przekazuje informacje dyżurnemu celem powiadomienia zarządcy drogi o konieczności zabezpieczenia miejsca.
Funkcjonariusze ustalają okoliczności zdarzenia. Sprawdzają i odnotowują uszkodzenia pojazdu. Policjant obsługujący zdarzenie sporządza z tego dokumentację, która jest rejestrowana w systemie jako zdarzenie drogowe a osobę, która brała udział w zdarzeniu informuje, że swoich roszczeń może dochodzić u zarządcy drogi lub ubezpieczyciela.
Policjanci sporządzają z takiej czynności notatkę i przesyłają do zarządcy drogi.
W ciągu roku policjanci prowadzą działania, które mają na celu ujawnianie miejsc, które mogą spowodować zagrożenia. W szczególności przeglądowi podlega: sprzeczne, nieprawidłowe i nieczytelne oznakowanie, nadmiernie restrykcyjne ograniczenia prędkości, brak lub zniszczone urządzenia drogowe, źle profilowane fragmenty dróg, drzewa rosnące zbyt blisko jezdni oraz inne utrudnienia, mające wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego.
Czynniki wpływające na powielanie się tego typu zdarzeń drogowych :
- nadmierna prędkość
- niedostosowanie należytej odległości od poprzedzającego pojazdu
- zbyt późne zauważenie uszkodzonej nawierzchni
- ingerencja w element zabezpieczający uszkodzoną nawierzchnię, np. przesunięcie bądź zabranie oznakowania przez osoby trzecie
- warunki atmosferyczne (intensywne opady deszczu, śniegu, mgła)
- kumulacja kilku czynników jednocześnie.
Pamiętajmy, że nie zawsze prędkość dozwolona na danym odcinku drogi jest prędkością bezpieczną, zwarzajmy na warunki ruchu i obserwujmy drogę, którą podążamy.
mł. asp. Anna Tersa