UWAGA NA FAŁSZYWE OFERTY PRACY W SIECI DLA NASTOLATKÓW
Kolejne oszustwo w sieci. Tym razem w sidła oszustów wpadają nastolatkowie w wieku 13-18 lat, którzy szukają pracy w Internecie. Policjanci apelują, aby rodzice przekazywali dzieciom informacje na temat bezpiecznego korzystania z Internetu oraz kontrolowali przeglądane przez nich treści.
Mówiąc o bezpiecznym Internecie nie możemy zapominać o dzieciach i młodzieży korzystających z sieci. Ważną rolę w procesie uświadamiania najmłodszych odgrywają rodzice. To oni, jako pierwsi powinni poinformować swoje pociechy o możliwych zagrożeniach.
Przykładem jest historia nieletniej legniczanki. 14-latka na jednym z portali internetowych znalazła ofertę atrakcyjnej pracy związanej z wystawianiem ogłoszeń. Dziewczyna drogą elektroniczną zgłosiła się jako jedna z kandydatek i otrzymała informację zwrotną o zainteresowaniu jej osobą. Warunkiem otrzymania pracy było posiadanie własnego konta bankowego.
Dziewczyna miała wystawiać na aukcjach internetowych przedmioty, których nigdy nie widziała, ani nie była w ich posiadaniu. Osoba zainteresowana dokonała zakupu od nastolatki telefonu komórkowego o wartości 1909,99 zł. Następnie 14-latka skontaktowała się z pracodawcom i poinformowała go o sprzedaży. Zgodnie z instrukcją legniczanka poprzez kod blik przekazała rzekomemu pracodawcy 1700 zł. Gdy poszkodowana zaczęła się upominać o telefon, wtedy nastolatka wspólnie z rodzicami zrozumiała, że została oszukana.
Przypominamy, że metody działania sprawców oszustw internetowych są różne, a do przestępstw z fałszywymi ofertami pracy dochodzi bardzo często. Szczególnie apelujemy do nastolatków, aby nie nabierali się na atrakcyjne oferty pracy i nie wystawiali przedmiotów, których fizycznie nie posiadają. Nie można odpowiadać na e-maile, które są spamem ponieważ uczciwi pracodawcy nie korzystają z tego typu działań w procesie rekrutacji. Nie należy wysyłać swojego CV nieznanym firmom, a tym bardziej szczegółowych danych osobowych i danych swoich kart kredytowych lub kont bankowych. Należy zwracać uwagę na adres e-mail, czy należy rzeczywiście do wskazanej w wiadomości firmy, ewentualnie kto jest właścicielem strony internetowej podanej w ogłoszeniu. Nie można poprzestawać jedynie na kontakcie drogą poczty elektronicznej. W przypadku ofert pracy wskazanym jest kontakt telefoniczny i osobisty w siedzibie firmy. Zazwyczaj w procesie rekrutacji firmy organizują rozmowy kwalifikacyjne i dopiero po tym etapie podejmują decyzje o zatrudnieniu pracownika. Ponadto trzeba zwracać uwagę czy firma podaje adres swojej siedziby, numery NIP, REGON. Są to dane, które można sprawdzić i potwierdzić ich autentyczność. Można też sprawdzić opinie internautów o firmie na różnych forach – często tam właśnie demaskowani są oszuści.
kom. Jagoda Ekiert